Ufa膰 vs Zaufa膰聽

To rozr贸偶nienie jest ze mn膮 od dawna. By艂o zanim pojawi艂y si臋 s艂owa, kt贸rymi mog艂abym je opisa膰. Pami臋tam, 偶e moje pierwsze pr贸by definiowania rozr贸偶nienia nie dawa艂y ludziom (wielu) jasno艣ci, a mimo to nie przestawa艂am m贸wi膰 o ufaniu i zaufaniu. Du偶o 艂atwiej mi by艂o zdefiniowa膰 „ufno艣膰”. Mocno j膮 czuj臋. Jej definicje dosta艂am od Agnieszki Pietlickiej„Ufam, 偶e cokolwiek nam si臋 przydarzy, b臋dziemy聽umieli zaj膮膰 si臋 tym z godno艣ci膮”.聽
Ufno艣膰 osadza si臋 na przekonaniu, 偶e ludzi 艂膮cz膮 pewne uniwersalne warto艣ci, idee, do kt贸rych odwo艂ujemy si臋 nawet wtedy, gdy wypowiadane czy s艂yszane s艂owa wydaj膮 si臋 „nieludzkie”, gdy okoliczno艣ci nie wspieraj膮 naszego zaufania do siebie, drugiego, 艣wiata. Ufno艣膰 jest fundamentem relacji. Ka偶dej. Z sob膮 samym i z drugim cz艂owiekiem. Bliskiej i tej dalekiej; codziennej i od 艣wi臋ta. Mam wra偶enie, 偶e rodzimy si臋 z ufno艣ci膮.

Zaufanie jest procesem. Potrzebuje czasu, prze偶y膰, do艣wiadczenia. Brene Brown w swojej ostatniej ksi膮偶ce („Z odwag膮 w nieznane. Jak znale藕膰 poczucie przynale偶no艣ci bez utraty siebie) podaje 7 element贸w sk艂adaj膮cych si臋 na zaufanie (do siebie i do drugiego) i opatruje je skr贸tem BRAVING:
B (boundaries) – poszanowanie granic,
R (reliability) – rzetelno艣膰; s艂owa i czyny id膮 t膮 sam膮 drog膮,
A (accountability) – odpowiedzialno艣膰; za s艂owa, zachowania, uczucia, potrzeby
V (vault) – skarbiec – intymno艣膰, poufno艣膰
I (integrity) – sp贸jno艣膰, integralno艣膰 – przedk艂adanie odwagi nad wygod臋; 偶ycie warto艣ciami, kt贸re wyznajemy,
N (nonjudgment) – nieocenianie,
G (generosity) – hojno艣膰 – widzenie zachowa艅 jako dost臋pnych i najlepszych strategii.聽

Pasowa膰 vs Przynale偶e膰

Pasowa艂am do wielu miejsc, grup i ludzi. Pasowa艂am do klasy, do samorz膮du najpierw uczniowskiego, potem studenckiego, do tej i tamtej wsp贸lnoty. Do rodziny, bli偶szej i dalszej, nawet do rodzin moich przyjaci贸艂. Pasowa艂am bo potrafi艂am si臋 DOpasowa膰. Do oczekiwa艅, jakie mia艂am wobec siebie samej, i jakie mieli wobec mnie inni. Pasowa艂am, bo wiedzia艂am co powiedzie膰, jak si臋 zachowa膰, kiedy milcze膰,聽wycofa膰 si臋, a kiedy wyj艣膰 przed szereg. Czasem to by艂a moja decyzja, m贸j wyb贸r, a czasem to by艂a konsekwencja presji: osobistej, rodzinnej, spo艂ecznej.

Dzi艣 te偶 gdzie艣 pasuj臋 (a gdzie艣 nie). Ale dzi艣 najbardziej chc臋 przynale偶e膰. By膰 Cz臋艣ci膮. Niewymienialn膮. Niedoskona艂膮. Nieidealn膮. Przynale偶e膰 czyli by膰 PRZYJ臉TYM. Z ca艂ym swoim baga偶em. Bez „kiedy” i bez „je艣li”.

Spok贸j vs Opanowanie

Nie urodzi艂am si臋 spokojn膮 i opanowan膮. Przez wi臋kszo艣膰 swojego 偶ycia nie by艂a ani spokojna, ani opanowana. Nic wi臋c dziwnego, 偶e zanim dostrzeg艂am r贸偶nic臋 mi臋dzy spokojem, a opanowaniem, troch臋 wody up艂yn臋艂o

Dzi艣 spok贸j widz臋 jako stan ducha, wewn臋trzn膮 postaw臋 opart膮 o r贸wnowag臋 i harmoni臋. Umiej臋tno艣膰 uspokajania swoich my艣li, nabierania wobec nich dystansu. 艢wiadomo艣膰 tego, co jest rzeczywisto艣ci膮 i tego, co jest moim wyobra偶eniem o niej.
Spokojowi towarzyszy kreatywno艣膰.聽


Opanowanie to raczej stan zewn臋trzny. To trzymanie w ryzach emocji, kt贸re pojawi艂y si臋. Trzymanie ich ze wzgl臋du na przekonania jakie mam, sytuacj臋, w kt贸rej si臋 znajduj臋, oczekiwania jakim zamierzam sprosta膰.
Opanowaniu towarzyszy pewien rodzaj napi臋cia, kt贸re z czasem zast臋puje irytacja lub frustracja.

Korzystaj膮c z kluczowego rozr贸偶nienia z obszaru Self Reg por贸wnuj臋 spok贸j do samoregulacji, a opanowanie do samokontroli. Spok贸j obejmuje wszystkie elementy naszego Bycia: cia艂o, umys艂, ducha. Opanowanie zwykle tylko jeden z element贸w.