Przepisów na życie jest mnóstwo. Podobnie jak na szczęście. Na udany związek, spełnione rodzicielstwo, długowieczną przyjaźń czy zawodowy sukces. Wakacje to czas odpoczynku. 

Chcesz je poznać? Zapytaj wujka Google. Poczytaj o huny, hygge, ikigai czy lagom i  baw się dobrze. Czytaj i nie daj sobie wmówić, że gwarantem szczęścia jest postępowanie wg tych zasad, choć same zasady są cudne w swojej prostocie i jasności. Co jest gwarantem szczęścia? Jak ci powiem, to potem ktoś napisze: „Czytaj, co pisze Szczepanik i nie daj sobie wmówić, że gwarantem szczęścia jest postępowanie według tego”. I będzie miał rację.

Zanim wybierzesz zasady, które chcesz wprowadzić w swojej życie, dowiedz się czym dla ciebie jest szczęście. W definicji znajdziesz wskazówki. 

Czym jest ono dla mnie? Zdolnością do wdzięczności. Wdzięczności za rzeczy przeszłe i teraźniejsze. A nawet za te, których jeszcze nie znam. 

Szczęście karmi praktykowanie wdzięczności. Wdzięczność możesz traktować jako narzędzie, dobry nawyk lub jako postawę. Nie ma to znaczenia dla jej owoców w twoim życiu. Wdzięczność wiele zmienia. 

Praktykowanie jej podnosi poziom szczęścia i zadowolenia. Zaczynasz cieszyć się z rzeczy, które dotąd traktowałeś jako codzienne, z których nigdy wcześniej nie cieszyłeś się. Z rzeczy małych i zwykłych. Zmartwienia przestają być zmartwieniami. Stają się rzeczami do rozwiązania. Wdzięczność oznacza mniej stresu, a więcej pogody ducha, życzliwości i radości.

Wdzięczność pozwala pamiętać o tym, co jest naprawdę ważne. Zmienia optykę. Podnosi jakość życia. Poprawia relacje. 

Obejrzyj, jeśli jeszcze nie widziałaś/eś: Chcesz być szczęśliwy? Bądź wdzięczny. 

Co dała mi wdzięczność?

  • Więcej radości. Mam do niej dostęp każdego dnia. Widzę, kiedy przychodzi i jak się wygodnie rozsiada.
  • Więcej tego, czego potrzebuję zgodnie z zasadą: „Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej”.
  • Osadzenie w rzeczywistości. Bycie Tu i TERAZ.
  • Koło ratunkowe na wzburzonym morzu pełnym ocen i osądów.
  • Codzienną chwilę tylko dla mnie. Bez telefonu. Bez komputera. Bez ludzi.
  • Zdolność przewidywania przyszłości 🙂 Wdzięczność wyostrzyła moje zmysły więc łatwiej widzieć, słyszeć, czuć.
  • Wsparła moją życzliwość nawet, gdy sytuacja jest mało życzliwa.
  • Nauczyła mnie prosić o pomoc i wsparcie.