Pod jednym dachem z nastolatkiem 10.11.2018 10:00 - 16:00

Miejsce spotkania:

Katowice, Nasza Dobra Szkoła

Rodzice są jak ogrodnicy, którzy kupują nasiona. Tyle, że w przypadku dzieci nie ma takich ładnych torebeczek, gdzie widać, co z każdego nasionka wyrośnie, i instrukcji jak się o to nasionko troszczyć. Wszystko jest wymieszane, wsadza się rękę do worka i bierze, co popadnie. Gdy rodzice zaczynają hodować swoje nasionko, to mogą mieć marzenie, by wyrósł z niego dąb. Ale może się okazać, że zasadzili bratek. I wtedy rodzic, który się uprze przy dębie, będzie próbował z bratka zrobić dąb. A w rezultacie nie będzie ani dębu, ani bratka. Wyhoduje jakąś hybrydę, coś bardzo nieszczęśliwego. I skrzywdzi to nasienie. Mądry rodzic w takiej sytuacji dowie się jak hodować bratki, i zrobi wszystko, by jego bratek był jak najbardziej udany. 

Wojciech Eichelberger

Warsztat podzielony jest na część teoretyczną, w której będziemy nastolatkom przyglądać się z poziomu neurobiologii i części praktycznej, w której uczyć się będziemy:

  • słuchanie trudnych komunikatów bez wchodzenia na ring, 
  • mówienie o tym, co dla rodzica ważne w sposób nie uaktywniający systemu obronnego młodego człowieka, 
  • odejście od walki i kontroli na rzecz dialogu, współzależności i współpracy, 
  • odróżniania prośby od żądania (ta ostatnia wiadomo, że działa na nastolatka jak czerwona płachta na byka) 

Przyjrzymy się także słowom, które blokują kontakt z nastoletnim człowiekiem, i tym które go wspierają. Sprawdzimy jak to działa, gdy rozmawiamy z nastolatkiem o szkole, o kolegach i koleżankach, o ...

Zapisy: biuro@swiatzyrafy.pl
 

 

Cena za osobę: 120,00 PLN, Cena za dwie osoby: 240,00 PLN, 12 dostępnych miejsc.

Przetrwać, aby rozkwitnąć. Warsztat z Małgosią Musiał 22.09.2018 10:00 - 18:00

Miejsce spotkania:

Katowice, Nasza Dobra Szkoła

Kiedy stajemy wobec trudnych rodzicielskich sytuacji, wyzwań lub mamy przed sobą wyczerpujący dzień w towarzystwie dzieci, myślimy często tylko o tym, jak przetrwać. Daniel Siegel, autor książki "Zintegrowany mózg, zintegrowane dziecko" pisze jednak, że chwile, w których staramy się jedynie przetrwać, są okazją do tego, by rozkwitnąć - okazją dla nas i naszych dzieci.

W trakcie warsztatów weźmiemy pod lupę nasze własne trudne sytuacje rodzicielskie, przyjrzymy się im pod kątem potrzeb obu stron, naszych priorytetów oraz mechanizmów neurobiologicznych. Wypróbujemy różne strategie działania w tych momentach tak, aby nie tylko jakoś je przeżyć, ale znaleźć też w nich nową jakość relacji.

Prowadząca: Małgorzata Musiał, autorka książki "Dobre relacje. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny". Na co dzień zajmuje się wspieraniem rodziców w ich rodzicielskich wyzwaniach.

O rezerwacji miejsca decyduje wpłacenie zaliczki w wysokości 50 zł (170-dwoje rodziców). 
Zapisy: biuro@naszadobraszkola.pl 
Ilość miejsc: 12

Cena za osobę: 150,00 PLN, Cena za dwie osoby: 270,00 PLN, 14 dostępnych miejsc.